Revizní elektrikář může být i dobrým učitelem

Také máte již povinnou školní docházku za sebou a vzpomínáte na ni se smíšenými pocity? Možná i vy jste se ve škole potkávali s učiteli nepříjemnými, které jste zrovna v lásce neměli, a s těmi co byli sice přísní, ale spravedliví, a věnovali se vám jako skuteční profesionálové. Podobně to může probíhat i ve chvíli, kdy k vám dorazí elektrikář na revizi elektroinstalace v Praze. Bude-li se vám věnovat jako skutečný profesionál, připomene vám některé klíčové momenty, které u vás nejsou docela v pořádku.

elektrická zásuvka

Kolik máte spotřebičů v jedné zásuvce – každý zásuvkový okruh je jištěný jističem a ten se vypne v případě, že tu dojde k přepětí – k vyššímu odběru, než jaký by mohl v tu chvíli poškodit samotné vodiče a mohlo by tu dojít ke zkratu. Jenže pokud je zásuvka permanentně přetěžována o něco slabším odběrem, ale stále velmi vysokým, může dojít k neúměrnému zahřívání vodičů a později ke zkratu, vzniku elektrického oblouku a k požáru. Elektrikář vás může včas varovat a upozornit, abyste spotřebiče rozestavěli a používali v jiném režimu. Někdy je řešení docela jednoduché, přitom jde o preventivní opatření, které může zásadním způsobem zabránit poškození a zničení vašeho majetku.

přívodní šňůra do zásuvky

Kudy vedou vaše prodlužovací šňůry – toto je obvyklá bolístka některých domácností, kde se nedostatek zásuvek v daném místě řeší natažením několikametrového prodlužovacího kabelu. Uvědomte si, že jde o stabilní průtok elektřiny, který se namísto ve zdi nachází na koberci, pod postelí, za skříní či pod psacím stolem. Zde je velmi důležité dbát na to, aby šňůra nebyla nikde překroucená, sevřená do ostrého úhlu a skřípnutá mezi nábytkem a zdivem či podlahou. Jakmile se kabel někde prodře, le to opět zárodek možného budoucího požáru, anebo smrtelného úrazu. Zvláště nebezpečné je šňůra pod stolem, které se dotýkáte bosou nohou, a kde váš velmi vodivý mokrý slaný pot může být pro vás osudným.