Kdy je potřeba virtuální sídlo OSVČ


Zdaleka ne všechny právnické osoby musí být klasické firmy. Naše legislativa zná i osoby samostatně výdělečně činné, tedy živnostníky, známé i pod zkratkou OSVČ. I oni se však musí řídit stejnými zákony, které platí pro ostatní. A to se týká i registrace jejich sídla.

To je uveřejněno v živnostenském rejstříku, do kterého může v podstatě kdokoliv nahlédnout. To může představovat problém pro ty, kteří jsou doma a za svými klienty jezdí, jako jsou například instalatéři či elektrikáři. Tito mnohdy nechtějí uveřejňovat svou osobní adresu, z pochopitelných důvodů.

instalatér při práci

Naštěstí i pro ně existuje řešení – virtuální sídlo pro OSVČ Companies and offices. To funguje v podstatě stejně jako to pro firmy, jen s několika drobnými změnami: například jeho využívání ke schůzkám je nižší, stejně jako cena, kterou onen člověk platí. To sebou však přináší otázku, zda je toto řešení vhodné právě pro nás. Koneckonců, každý případ je unikátní, a jen málokdy se najde něco, co padne skutečně všem. A tak je tomu i v tomto případě. Jsou i živnostníci, pro které by virtuální sídlo bylo spíše detrimentem než pomocí.

elektrikář - typický živnostník

Jsou to především ti, ke kterým přichází zákazníci, namísto toho, aby on chodil za zákazníky. Patří sem například truhláři, ševci, a další podobná řemesla, která vyžadují nejen speciální nástroje, ale také čas a plochu. V takovém případě totiž řemeslník chce, aby jej zákazníci našli, bez ohledu na to, že právě na tom místě bydlí – případně si zřídí dílnu někde jinde mimo domov.

Dále je tu i otázka peněz. Ačkoliv jsou virtuální sídla pro OSVČ levnější než pro běžné firmy, stále ještě se jedná o poměrně velkou částku. Tu si ne každý může dovolit. Někteří tak zkrátka nemají jinou možnost, než sídlit právě ve svém domě. Avšak ať už se rozhodnete jakkoliv, vždy byste měli mít tuto možnost na paměti. Přeci jen, nikdy nevíte, kdy se vám bude hodit.