Jsme bohatí


Voda. Pro někoho běžná spotřební komodita, pro někoho cennější než zlato. Voda je velmi jednoduchá chemická sloučenina, bez které bychom tady na zemi nemohli přežít. Pokud se podíváme na zeměkouli trochu s odstupem, uvidíme, že vlastně jen malá část je privilegovaná natolik, že má vodu kdy se jí zachce a kolik se jí zachce. V dřívějších dobách si lidé svou závislost na vodě uvědomovali aspoň v momentech, kdy se pro ni plahočili k různým zdrojům. Ve jménu většího rozkvětu lidstva, jsme vymysleli vodovodní rozvody, tekoucí kohoutky a nechali jsme si vodu bezpracně dovést až do našich domovů. V tento moment se můžeme jet pomocí několika kroků dostat k nejbližšímu umývadlu nebo dřezu a nechat vodu téct.

čistá voda

Již dnes ale na Zemi najdeme místa, která to dříve měla s vodou stejně, a přesto dnes musí přemýšlet nad tím, jak ji začít, co nejlépe šetřit. Takto se dostávají k různým přídělových systémům a zákazům využívání vody v určitých časových obdobích. Může se tak pro nás jednat o příklad, ke kterému bychom se pravděpodobně nechtěli přidat. Ovšem v tom případě bychom měli uvažovat nad tím, jak vodu využíváme. Jako základní pravidlo bychom měli následovat tvrzení, že s vodou se musí šetřit. Ano, ale co to přesně znamená?

průzračná voda

Znamená to, že se nejdříve zamyslím nad tím, jestli třeba pračka nemůže být ještě lépe naplněna, aby se množství spotřebované vody doopravdy vyplatilo. Vhodné je také pořídit si splachovadla, která jsou schválně naprogramována tak, aby využívala menší či větší množství vody podle potřeby. Anebo také využít detekci úniku vody Kanalizace-instalateri, protože jen to, co unikne z vodovodního potrubí je takové množství, že si jej nedokážeme ani představit. Zkrátka voda je v některých zemích cennější než ty nejvzácnější perly, my naopak vodu využíváme v nadbytku, a přitom to můžeme drobnými kroky úplně změnit.