Jak probíhá výroba plastových komponentů pro osvětlovací techniku


Kdybychom se vás zeptali, zda máte doma nějaká svítidla, zřejmě byste si poklepali na čelo, co je to za otázku. Samozřejmě, že nemáte doma pouze visící žárovku ze stropu, tedy snad jen s výjimkou, že jste se právě nastěhovali, anebo váš dům podrobujete rekonstrukci.

svítidlo na palubkách

Svítidla patří do základního vybavení každého příbytku a zaměříme-li se na materiál, z něhož jsou zhotovena, figurují tu v podstatě všechny známé syntetické i přírodní zdroje. Svítidlo může být vyrobeno z kovu, ze dřeva, z kamene, z keramiky, z papíru, ze skla a samozřejmě i z plastu. Plastické hmoty tvoří poměrně velký operační segment výroby lustrů, nástěnných a stolních lamp a lampiček, osvětlení akvárií, zimních zahrad i exteriéru, a mohli bychom jmenovat desítky další příkladů, kde se s nimi potkáváme.

lampička na stole

Jestliže chcete vyrobit originální prototyp krytu svítidla z plastu a poté výrobek zařadit do sériové produkce, musíte na to mít patřičné technologie, tedy například vstřikovací formu a nástroj. A že jde mnohdy i o velmi náročné geometrické tvary, co se týče výroby forem, jistě nemusíme zdůrazňovat. Bez těchto speciálních metod se zkrátka neobejdeme, a ačkoli se mohou zdát na okraji zájmu a jaksi v pozadí, přičemž v popředí zákaznického zájmu je až finální produkt, měli bychom mít o nich alespoň povědomí. Jedním z těchto nenápadných, ale důležitých výrobců a projektantů technologií pro zpracování plastických hmot v podobě termoplastů je i HRO TECHNOLOGY a.s. kromě vstřikování plastů se zabývá i střižnými nástroji, které jsou součástí výrobních linek mnoha strojírenských odvětví.

Pro amatéra, který nikdy nic takového neznal ani nespatřil, mohou být vstřikování plastů a střižné nástroje dokonalým sci-fi, ovšem je to zas jedna z forem, jak si obohatit život, získat další vědomosti a povědomí o něčem zajímavém, což také podtrhuje uvědomění, že neexistují pouze prodejci osvětlovací techniky, ale zejména její výrobci.