Dovolená v Českých Budějovicích bývá nezapomenutelná


Omezení dopravy v centru v Českých Budějovicích má svůj platný význam, protože se jedná o městskou památkovou rezervaci, a tam platí jiná pravidla, než v centrech ostatních měst. Ptáte-li se, jak dlouho je tato rezervace v platnosti, není to žádná legislativní novinka, nýbrž jde o nařízení z roku 1980. Buďme rádi, že tomu tak je, protože si tu můžeme lépe vychutnat krásu historického městského jádra, a nebudeme tu omezováni automobilovým provozem.

vysílač na Kleti

Centrum Českých Budějovic patří k nejkrásnějším historickým památkám v naší zemi a tuto skutečnost podtrhují i některé další jevy, s nimiž se jinde nesetkáte. Vyplatí se do těchto míst zavítat nikoli na otočku, ale se zdržením alespoň na víkend. A máte-li možnost pobývat tu třeba celý týden, doporučujeme kromě samotného města navštívit i jeho blízké i vzdálenější okolí.

soutok Vltavy a Malše

Blanský les – Českobudějovická pánev navazuje na pohoří Blanského lesa. Mohli bychom jej přezdívat podhůřím Šumavy a podstatné, co vás bude zajímat, je zejména jeho dominantní vliv na tamní klima, i na estetické vnímání koloritu celého města. Nejvyšší vrchol Blanského lesa Kleť je dobře patrná například z Černé věže, i z některých vyšších obytných budov, a vysloveně přitahuje pozornost a láká místní obyvatele i ostatní návštěvníky k výstupu nebo výjezdu lanovkou z Krásetína.

Vltava a Malše – centrum města se nachází na soutoku těchto dvou významných řek, a zejména Vltava je natolik oblíbeným říčním tokem, že se tu každý rok sejde na několik desítek tisíc vodáků. Vřele doporučujeme projet si buď trasu na kole podél řeky, nebo splout Vltavu na kánoi, kajaku či raftu. Nezapomenutelné bývají zejména prohlídky okolí řeky v úseku mezi Českým Krumlovem, Zlatou Korunou a zříceninou hradu dívčí Kámen, tamní oblast je natolik malebná a zajímavá, že si tu někteří zakoupí rekreační chatu, anebo alespoň dům v některé z malých obcí a odstěhují se sem natrvalo.